KORPMET@

...
Meny
Bruksmiljöer & Bergsmansbygd 1800-talet

Mölnlycke fabriker

"Mölnlycke fabriker är en historisk industri- och bruksmiljö vid Mölndalsån, känd för sin textilproduktion under 1800-talet."

Mölnlycke fabriker har anor från tidigt 1800-tal då Hanna Möller och senare Gustaf Ferdinand Rydberg lade grunden till den tidiga industriella verksamheten i området. Läget vid Mölndalsåns strömmande vatten gav den nödvändiga vattenkraften för att driva maskineriet i spinnerier och väverier, vilket förvandlade bygden från ett jordbrukssamhälle till ett modernt brukssamhälle.

År 1832 anlade grosshandlaren John Hall och hans affärskompanjoner en mer storskalig textilindustri på platsen. Verksamheten expanderade kraftigt under den senare delen av århundradet, mycket tack vare industrialisten Bruno Wendel, som tog över ledningen och moderniserade både produktionen och arbetarnas levnadsvillkor. Runt fabrikerna växte det upp ett helt samhälle med arbetarbostäder, skola och butiker som präglades av tidens paternalistiska brukskultur.

Arkitekturen i området utgörs i dag till stora delar av tidstypiska tegelbyggnader från det sena 1800-talet, vilka vittnar om en blomstrande svensk textilindustri. Fabrikerna drabbades under sin historia av svåra bränder, bland annat en omfattande brand år 1905, men byggdes ständigt upp igen med tidens senaste byggnadsteknik i eldfast tegel.

Under senare decennier har Mölnlycke fabriker genomgått en omfattande förvandling från traditionell industri till ett modernt bostads- och verksamhetsområde. De gamla industrilokalerna har varsamt renoverats för att bevara den industrihistoriska karaktären, och platsen fungerar i dag som ett uppskattat exempel på svenskt industriellt kulturarv där äldre byggnadskonst möter nutida stadsplanering.

Arkivflöde & Tidningsnotiser

Bilder, klipp & historier från Mölnlycke fabriker

Se gamla arkivfotografier, autentiska tidningsnotiser och människoöden som berör platsen direkt här.

Arbetsledarföreningen i Annestorp och Mölnlycke fabriker har fest, 1930- till 40-tal. Karin Hasselberg (1903 - 1996) står som fjärde person från höger, andra rad

Arbetsledarföreningen i Annestorp och Mölnlycke fabriker har fest, 1930- till 40-tal. Karin Hasselberg (1903 - 1996) står som fjärde person från höger, andra rad

Arbetsledarföreningen i Annestorp och Mölnlycke fabriker har fest, 1930- till 40-tal. Karin Hasselberg (1903 - 1996) står som fjärde person från höger, andra raden uppifrån. Hon ar.

Digitaltmuseum Mölndals stadsmuseum
Mölnlycke fabriker.

Mölnlycke fabriker.

Mölnlycke fabriker.

Digitaltmuseum AB Flygtrafik Dals Långed / Mölndals stadsmuseum
Hatt

Hatt

Hatt

Digitaltmuseum Mölndals stadsmuseum
Upplev & Fördjupa

Mölnlycke fabriker i dåtid och nutid

Hur det var då: Skildringar från Mölnlycke fabriker

Levande ögonvittnesskildringar av forntidens vardagsliv, lokala sägner, kända brott & konflikter och folkminnen från bygden.

0 skildringar

Inga skildringar nedtecknade vid Mölnlycke fabriker än

Hur såg vardagen och dofterna ut vid platsen för tusen år sedan? Finns det gamla sägner om jättar eller källor? Återskapa en levande historisk skildring utifrån arkeologiska källor eller dela med dig av din egen kunskap.

Folktro & Sägner ur Isofs Arkiv

Sägner & föreställningar från Västergötland

Utforska fler i Västergötland »
Hämtar uppteckningar ur arkivet...

Fotografier & arkivbilder från Mölnlycke fabriker

Historiska vyer, utgrävningar och vykort från museer och öppna samlingar.

3 arkivbilder DigitaltMuseum
Arbetsledarföreningen i Annestorp och Mölnlycke fabriker har fest, 1930- till 40-tal. Karin Hasselberg (1903 - 1996) står som fjärde person från höger, andra rad
Arbetsledarföreningen i Annestorp och Mölnlycke fabriker har fest, 1930- till 40-tal. Karin Hasselberg (1903 - 1996) står som fjärde person från höger, andra rad
Mölndals stadsmuseum Digitaltmuseum
Mölnlycke fabriker.
Mölnlycke fabriker.
AB Flygtrafik Dals Långed / Mölndals stadsmuseum Digitaltmuseum
Hatt
Hatt
Mölndals stadsmuseum Digitaltmuseum

Besöksguide & Traditioner vid Mölnlycke fabriker

Praktiska fälttips, vad du ska spana efter i detaljerna och årliga högtidsdagar.

Hämta praktiska fälttips inför besöket, vad du ska titta efter i detaljerna och hur platsen knyter an till våra idéhistoriska ämnen.

Årliga datum & traditioner vid platsen
Inga publika händelser eller högtider inlagda för tillfället. Tipsa gärna redaktionen om du känner till årliga traditioner vid platsen.

Källor, Litteratur & Gemenskap

Historiskt källmaterial samt lokala intressegrupper och historieberättare.

Öppna Digitala Arkiv & Forskning
Handlingar, tidningsnotiser & foton om Mölnlycke fabriker
Tolka urklipp i Labbet

Sök i Sveriges öppna arkivdatabaser med förfiltrerade sökningar för Mölnlycke fabriker:

Historiska källor & primärmaterial

Härryda kommuns kulturhistoriska dokumentation; Industrihistoria i Västsverige; Mölnlycke fabriker - Från yllebruk till modern stadsdel.

Lokala intressegrupper & kreatörer (8)
Gamla bilder, människoöden & historiska brott (Community)
Hela Sverige
DigitaltMuseum – Öppna Kulturarvsfotografier
Hela Sverige
Riksarkivet: Digitala Forskarsalen – Domböcker & Fångrullor
Hela Sverige
KB Digitaliserade Tidningar (1645–1900-tal)
Hela Sverige
C.G. Rosenberg – Svenska Turistföreningens mästerfotograf
1883–1957 • STF / Bildskatt • Hela Sverige
Svensk Folktro & Kulturarv
@nordiskfolktro • 45 000 följare • Hela Sverige
Arkeologi & Forntid i Norden
@arkeologinorden • 19 000 prenumeranter • Hela Sverige
Historiska Hembygden
@historiskahembygden • 32 000 följare • Hela Sverige

Fler platser i Västergötland & närliggande kulturarv

Angered 22:1 – Fornborg
Västergötland • Borgar & Fästningar
Anstalten Smälteryd
Västergötland • Övergivna platser & Ödetorp
Askim 2:1 – Fornborg
Västergötland • Borgar & Fästningar

Samtal 0 inlägg

Hela forumet
Logga in för att skriva i samtalet.
Inga samtal i det här ämnet än.
MIMER // Kunskapsassistent KLAR